ponedeljek, 28. marec 2011

Vaja 3


Situacija







Izboljšani tlorisi ˝Surf centra˝:

V pritlijču sem na desno predvidela shrambo surfov, pri čemer sem zagotovila ločen prostor za surfarske deske in ločen za jadra. . Kot jadralka vem, da priprava jadra vzame veliko časa, zato sem predvidela pokončno postavitev ze pripravljenih jader. Taka postavitev omogoča jadralcu ob nagli spremembi jakosti vetra takojšnjo izbiro drugega jadra. Jamborje sem vpela v vrtljive podpore na tleh, katere omogočajo ˝listanje˝ jader.
Levi del pritličja sem namenila garderobam in sanitarjam. Garderobe proleg preoblačenja in spravila oblek in osebih predmetov v času jadranja omogočajo tudi tuširanje, ki v zimskem času ogreje premraženo telo.




Surf center s svojo lokacijo omogoča odličen pregled Piranskega zaliva, zato sem v prvem nadstropju predvidela poslovne prostore jadralskega kluba, s čemer sem odprla vrata tako rekreativnim ljubiteljem kot tekovalnim surfarjem, katerim so namenjeni prostori za organizacijo regat.


Ker pa je surfanje večinoma poletni šport, jadralci pa morajo svojo kondicijo vzdrževati čez celo leto, sem zanje v drugem nadstropju naredila fitness. Tako sem zagotovila tako ˝mokre˝ kot ˝suhe˝ treninge jadralcev. Posebnost tega fitenssa odprtega tipa je v njegovi lokaciji na morje, pri čemer steklene panoramske stene omogočajo prekrasen razgled.
Zaradi istega razloga sem na preostalem delu najvišjega nadstropja umestila kavarno, ki se ponaša z razgledno odprto teraso ter notranjim zasteklenim delom.



Prečni in vzdolžni prerez





Posebno pozornost sem namenila vhodu objekta, ki je prilagojen za velika sufrarska jadra in deske. Tudi višina objekta je bila pazljivo zasnovana, saj na eni strani omogoča svobodno gibljivost pri spravilu jader, obenem pa različne etažne višine objekta pripomorejo k pestrosti in razgibanosti.



Fasade









četrtek, 17. marec 2011

Vaja 2



Zemljevid Slovenije, s sosednjimi državami ter z večjimi kraji:

Shema Slovenije s slikami večjih krajev:



Shema Slovenije z vrisanimi pokrajinami:



 Satelitski posnetek kraja objekta :







Panoramski pogled:

torek, 1. marec 2011

Vaja 1. — Izbor in priprava objekta oz. projekta

Objekt:  
Shadow of sail
Ker živim ob morju in se zelo rada ukvarjam z jadranjem, sem se odločila, da bom naredila prostor za privržence surfanja. Prostor naj bi vseboval nekakšen hanger - prostor za shranjevanje srfov, garderobo s sanitarjami ter kavarno s pogledom na morje.

Glede na to, da bi bil objekt namenjen za surfarje, sem si zamislila, da bi objekt po obliki spominjal na jadro. Sprednja stena bi bila potemtakem poševna, pri čemer bi se naklon stene ujemal z naklonom jadra. S tem bi bil prostor racionalno izkoriščen, sej bi se izognila praznem prostoru, ki bi v primeru ravne stene nastal med jadri in vertikalno steno.

Skice objekta ter oblikovanje ideje:
To je bila moja prva skica. Opazna je zasnova poštevnega objekta, na vrhu pa sem predvidela razgledno teraso s pogledom na morje. Pojavilo pa se je vprašanje senčenja terase, saj zna biti poleti še kako vroče.

Prejšno verzijo sem znižala za eno etažo, saj se mi je zdel prvoten objekt previsok.

Objekt bi vseboval dve etaži: pritličje bi bilo namenjenu shranjevanju in izposoji srfov, v nadaljevanju pritličja pa bi bile garderobe s sanitarjami. V nadstropju pa bi se nahajal bar z razgledom na morje, kjer bi se lahko v vročih dneh odžejali, v vetrovnih pa nekoliko pogreli. Bar bi bil odprtega tipa, tako za privržence surfanja, kot zgolj opazovalce, kakor tudi za mimoidoče sprehajalce.

Poskušala sem še vrjantno oblikovati sprednjo steno objekta in sicer da bi kocki odrezala le spodnji del oz. spodnji in zgornji vogal. Vendar mi te dve obliki nista prepričali. 

 Bar naj bi nudil v poletnih dneh prijetno zaščito pred soncem, zato sem poskusila z oblikovanjem podaljšane strehe, vendar mi oblikovno tudi ta rešitev ni bila povsem povšeči.
Vrnila sem se k prvotni obliki objekta, pri čemer sem rešitev senčenja zamislila s pomičnimi streklenimi stenami. Poleti pa bi kot dodatna senca služila senčila v ravnini fasade. Pomične steklene stene bi nudile pretočnost zraka poleti, pozimi pa varno ščitile pred močno burjo, pri čemer bi v vsakem letnem času lahko nemoteno opazovali neskončnost morja.

 Trikotna oblika objekta se mi je zdela čista geometrijska forma, vendar sem ugotovila, da bi mi pri tem ostal zgornji trikotni volumen neizkoriščen. Prav tako je neizkoriščen spodnji trikotni talni del.


 Trikotni objekt z prirezanim spodnjim vogalom, po obliki jadra.



Zaradi boljše prepoznavnosti namena objekta sem prirezala spodnji vogal, pri čemer sem dobila manjši ter funkcionalen objekt. Ta ideja se mi do zdaj zdi najboljša.
Možnost kasnejše nadaljevanje gradnje sosednjih objektov.

Igranje z videzom fasade, kateri bi dodatno povdarjal videz jader.






Lokacija: 
med Soveljskimi solinami in avtokampom v Luciji, v neposredni bližini morja, na rtu Seča.

Lokacija omogoča surfarjem prost dostop do morja.
Objek je dostopen tudi z avtomobili ter kombiji, kar omogoča lažjo dostavo tako za srfe kot kavarno
Lokacija je z urejeno peš potjo povezana z avtokampom, Lucijo ter Portorožem.
Plato parcele je za približno en meter dvignjen nad morjem, kar omogoča dober pregled nad dogajanjem na morju.
Parcelo iz ene strani omejuje klif, kateri je na začetku zaraščen.

Dostop do morja.



Ob sami lokaciji se Jernejev kanal izliva v morje. Zaradi ugodnih razmer so na tem območju privezi za manjše čolne.

Ob predvidenem objektu bi na delu divje plaže uredila dostope za surfanje.